T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU


Hakkında

Yeterlilik Testi Bilgi Sistemi (YETBİS), Yeterlilik testi sağlayıcıları ile yeterlilik testi katılımcı laboratuvarlarını bir araya getirerek hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla TÜRKAK tarafından oluşturulmuş bir veri tabanı sistemidir. 2017 yılında başlatılan sistemimizin ülke çapındaki tüm ilgili kuruluşları kapsaması amaçlanmaktadır. Kullanıcı dostu çevrimiçi bir sistem olarak tasarlanan YETBİS, kuruluşun siteye girdiğinde ilgili Yeterlilik Testi programına hızlıca ulaşmasını sağlamaktadır.

YETBİS, farklı uzmanlık alanlarında organize edilen yeterlilik testleri için sağlayıcı ve katılımcı profillerinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Sistem, test ölçümlerinin güvenilirlik ve izlenebilirliğinin sağlanması için önemli bir parametre olan yeterlilik testi programlarının TS EN ISO/ IEC 17043 “Uygunluk Değerlendirmesi - Yeterlilik Deneyi için Genel Şartlar” standardının esas alınarak yapılmasını gözetmektedir.

YETBİS’ in amacı ülkemizde yeterlilik testi sağlayıcıları ile katılımcı laboratuvarlar arasında bir köprü oluşturabilmek ve tek taraflı erişim engellerini ortadan kaldırarak bu alanda bir teşvik unsuru oluşturabilmektir.

Tüm uzmanlık alanları için organize edilen yeterlilik testi duyuruları YETBİS üzerinden yapılabilmektedir. Sistem, tüm yeterlilik testi sağlayıcılarının ve laboratuvarların erişimine açık olup böylece yeterlilik testi programlarının tespiti ve takibi sağlanabilmektedir.

Ülkemizde yeterlilik testi sağlayıcılığı konusunda ciddi bir açık bulunmakta olup sistemin önemli amaçlarından birisi de yeterlilik testlerinde süreklilik sağlanmasıdır. Yeterlilik testi sağlayıcılarının artması ile farklı uzmanlık alanları için açılacak programlarla yetişecek nitelikli iş gücü, ülkemizde yapılan test ölçümleri sayısının ve performansının artmasına katkı sağlayacaktır.